Peter Arnesson tar över som vd för Kalmar hamn efter Mats Gustafsson. Arnesson kommer närmast från en tjänst som förvaltningschef för serviceförvaltningen i kommunen.
Mats Gustafsson slutar som vd för Kalmar hamn och ersätts av Peter Arnesson, som idag är förvaltningschef för serviceförvaltningen i kommunen. Hamnen är i utveckling, inte bara med utbyggnader utan även i organisationen.
– Jag har precis haft informationsmöte, träffat nästan alla medarbetare och varit runt. Det har varit ett superintressant första möte och jag har en bra känsla, säger Peter Arnesson, som också tillträdde som vd samma dag som nyheten presenterades.
Peter har tidigare haft ledande roller i bolag som Veolia, Suez och Stena Metall.
– Det känns väldigt bra och spännande att tillträda den här tjänsten. Jag har haft liknande roller tidigare och det är spännande att vara tillbaka i bolags-världen.
Vad ser du för utvecklingsmöjligheter för hamnen?
– Det tänker jag är någonting som jag ska sätta mig in i exakt för att kunna svara i detalj på. Men det är tydligt från ledningen att fortsätta utveckla Kalmar hamn. Man ser det som en betydelsefull transportnod och det är därför man gör satsningen med att fylla ut och utöka hamnens yta.
Samordningsmöjligheter
Peter ser att det kan finnas samordningsmöjligheter mellan sin nuvarande verksamhet och hamnverksamheten.
– Det är framförallt två saker. Det ena är att serviceförvaltningen har en del som jobbar med kajer och broar, och då är det framförallt kajdelen jag tänker på. Den kompetensen finns på förvaltningen och det är något jag ser att vi ska kunna utveckla tillsammans. Sedan har vi också inom förvaltningen inköpsverksamheten som jobbar med upphandling. Där har vi också möjlighet att kunna jobba tillsammans med att göra bättre upphandlingar och följa upp avtal. Sedan jobbar vi både inom kommunen och bolagen aktivt med säkerhetsfrågor av olika delar där vi kan dra nytta av varandra.
Ny roll för Mats Gustafsson
Mats Gustafsson lämnar inte Kalmar hamn helt och hållet. Han kommer istället att få en ny roll i bolaget som säljare/projektledare med uppdraget att utveckla hanterade volymer och leda utvecklingsprojekt. Kalmar hamns nuvarande säkerhetschef Pernilla Bernhardsson får även hon ett utökat ansvar som kombinerad vice vd och säkerhetschef.
– Efter elva händelserika år som VD har jag nu beslutat att lämna över ledarskapet till en efterträdare som kommer att fortsätta driva Kalmar hamns verksamhet framåt. Jag vill uttrycka min djupa tacksamhet till alla medarbetare som jag har haft privilegiet att samarbeta med under dessa år. Jag ser fram emot att fortsätta bidra till Kalmar hamns framgångar i en ny roll, säger Mats Gustafsson, i ett pressmeddelande.
Kompetens och erfarenhet
Elisabeth Heimark Sjö-gren, ordförande i Kalmar Hamn, är nöjd med att både kunna behålla Mats Gustafsson i bolaget och välkomna Peter Arnesson som ny vd.
– Att vi får ha kvar Mats i organisationen är en fantastisk tillgång. Han besitter otrolig kunskap och kundrelationer. Sedan blir det jättespännande att få in Peter också som har en otrolig erfarenhet av att leda och styra. Jag tror det kommer att bli jättespännande, vi fyller på med kompetens. Det bästa av två världar egentligen, säger Elisabeth Heimark Sjö-gren, till Kalmarposten.
Hur länge har detta varit gång?
– Några veckor kanske. Mats kände att han var färdig på vd-posten och valde att ta ett steg tillbaka. Då får vi försöka hitta en lösning för det hela. När saker faller på plats så går det rätt fort, säger Elisabeth Heimark Sjögren, och fortsätter:
– Vi fortsätter i samma anda som vi gjort innan. Det blir egentligen ingen förändring, men en ny person vid rodret.
Det gick väldigt snabbt, är det något annat som ligger bakom?
– Nej, absolut inte. Han har själv valt att kliva av och då fick vi lösa situationen.
Linus Gunnarsson
”Jag ser att det kan finnas samordningsmöjligheter mellan min nuvarande verksamhet och hamnverksamheten”, säger Peter Arnesson.
Mats Gustafsson kliver av som vd och får en ny roll i bolaget som säljare/projektledare med uppdraget att utveckla hanterade volymer och leda utvecklingsprojekt. FOTO: LINUS GUNNARSSON


