Mark- och Miljödomstolen samt Länsstyrelsen har slagit fast att wakeboardanläggningen vid Långvikens badplats strider mot gällande detaljplan. Trots detta försöker Kalmar kommun rädda anläggningen genom att ändra detaljplanen.
Wakeboardbanan som sedan sommaren 2021 finns uppmonterad i badviken vid Långvikens badplats godkändes av kommunens politiker utan bygglov och i strid med gällande detaljplan. Nu har både Mark- och Miljödomstolen och Länsstyrelsen bedömt att anläggningen strider mot detaljplanen. Detta borde leda till att banan omedelbart stängs och monteras ner.
Lokalpolitikerna Lars Johansson (S) och Peter Akinder (S) har i pressen hävdat att andra anläggningar i Långviken skulle vara hotade och att Länsstyrelsens beslut inte är motiverat. Länsstyrelsens beslut avser dock endast wakeboardbanan.
Kalmar kommunala politiker är nu beredda att ändra gällande detaljplan för att rädda wakeboardbanan. Enligt kritiker har wakeboardföreningen genom att uppföra friggebod, soldäck, brygga, grillplats och utrustning lagt beslag på Långviksudden, vilket lett till en privatisering av platsen och därmed utestängt andra badgäster. Endast ett fåtal föreningsmedlemmar har möjlighet att åka dagligen, och ett gnisslande ljud från anläggningen stör badande.
Kritikerna menar att nya vattenaktiviteter bör anläggas på platser som inte kraftigt inskränker tillgången till centrala badplatser. Det är viktigt att värna om platser och aktiviteter som är tillgängliga för alla, särskilt barn och ungdomar, oavsett ekonomiska förutsättningar. Wakeboardåkandet riktar sig till en liten grupp på grund av de höga kostnaderna.
Dessutom ifrågasätts hur en motordriven bana kan anläggas i ett badområde där båttrafik är förbjuden.


