Trots tuffa ekonomiska tider har Kalmar kommun, under ledning av Johan Persson (S), lyckats undvika besparingar inom välfärden tack vare tidigare ekonomiska buffertar. Nu blickar han framåt mot nya utmaningar och satsningar under 2024.
KALMAR – Det har varit ett extremt intensivt år med både glädjeämnen och sorg. Inflationen gör att det är jättetufft i kommuner och regioner. Jag är väldigt glad för att vi i Kalmar under de goda åren har byggt upp rejäla ekonomiska buffertar. Det gör att vi inte har behövt göra besparingar inom välfärden, skola, vård och omsorg. Vi kan också hålla i stora investeringar som simhall, kulturcentrum och reningsverk. Det är ljusglimten i allt detta — att vi har kunnat försöka hjälpa Kalmar att hålla kommunen rullande både 2023 och framåt. Negativt är alla parallella saker som pågår samtidigt, som kriget i Ukraina och krig i Mellanöstern, samt inflationen, säger Johan Persson.
Största utmaningen framåt
– Ekonomin. Vi har budgeterat med våra reserver 2024. Ekonomin behöver vända och regeringen behöver öka statsbidragen till kommunerna, inte sänka dem som man aviserat. 2024 budgeterar vi med 170 miljoner minus som vi tar från reserverna. 2025 är det plus minus noll. Alla kommuner behöver göra överskott, för det är överskottet som ska finnas till investeringar. Regeringen satsar inte på kommunerna och välfärden. Pandemin var en jätteutmaning, men det var en kris. Nu är det parallella kriser.
Trots ett tufft ekonomiskt läge har Johan Persson förhoppningar om bra affärer, och nämner generationskontot som man landat under 2023.
– Vi har placerat 1,1 miljard från Kifabförsäljningen på kontot som förvaltas av Storebrand och Öhman. Den kapitalförvaltningen börjar rulla under 2024. Om inget oförberett händer har vi landat rätt där.
– Min förhoppning är att vi ska bygga ett rejält kapital så Kalmar ska klara sig bra för framtida generationer, säger han och tillägger:
– Jag har varit med om några kriser, så jag kanske inte är lika nervös som en del nya kommunalråd är. Jag har lite is i magen. Jag vet vilka bollar jag ska springa på.
Luftvärn och nya jobb
Just erfarenheten är något han betonar, när det kommer till att kunna lägga krut på större etableringar och satsningar. En av dessa satsningar är Kalmarerbjudandet. Kalmar kommun är intresserad av att få utbildning av markbaserat luftvärn till kommunen.
– Det handlar om utbildningsplatser. Vi har arbetat mycket med detta under 2023 och jag har suttit i över 200 möten med politiker och Försvarsmakten under året som gick. Status just nu är att frågan ligger hos Försvarsmakten. Vi har levererat det vi kan leverera: ett erbjudande — Kalmarerbjudandet. Vi har fått väldigt positiv respons på det.
Varför är det viktigt att få utbildning av markbaserat luftvärn till kommunen?
– Vi är en vit fläck. Förutom hemvärnet finns ingen fast militär verksamhet i varken Kalmar, Kronoberg eller på Öland. Vi ligger där vi ligger rent geografiskt och det är inte särskilt många mil till andra sidan vattnet. Vi har Gotland och marinbasen i Karlskrona och ett enda luftvärnsregemente i Sverige och det är i Halmstad. Vi kan erbjuda försvarsmakten bostadsgaranti.
De senaste åren har bostäder byggts på flera håll i Kalmar, och det finns färdiga detaljplaner med över 2000 bostäder.
– En soldat i dag har ofta en medföljande och här har vi ett universitet med väldigt breda utbildningar. I det här paketet har vi beskrivit hur vi kan ha det och vilka möjligheter som finns. Vi har fått god respons, men jag ropar aldrig hej. Ett effektivt luftvärn är bästa skyddet en civilbefolkning kan ha.
Parallellt med att få Försvarsmakten att etablera sig i Kalmar kommun har man under 2023 lagt en budget som bland annat innehåller en tillväxtsatsning som ska hjälpa till med utvecklingen för företag.
– Den upphandlingen går ut just nu. Vi har jobbat mycket med planläggning med den mark vi har köpt runt om Kalmar för att etablera nya företag och skapa plats för befintliga företag för att de ska kunna växa. Det är mycket dialoger med kriminalvården och i sommar är det dags för första spadtaget för häktet vid polishuset. Nästa årsskifte blir det hoppningsvis spadtag för nya anstalten, vilket totalt innebär 500 nya jobb inom kriminalvården. Det är ungefär hundra jobb inom kriminalvården i Kalmar idag. Det här jag har nött i 13-14 år, så det är långa ledtider, men det är jätteroligt.
Folkets park och hotell på gång
Vilka fler större satsningar är på gång?
– Det som kommer sjösättas är tillväxtprojektet. Folkets park ska byggas upp och bli en samlingslokal för föreningslivet. Vi väntar på spadtag för Stordalens hotell som jag hoppas blir i år — gärna till sommaren. Det hade blivit en otroligt viktig injektion för vår citykärna. Vi får även ett nytt vård- och omsorgsboende i Lindsdal.
Oro för centrumdöden och religionsfrihet
Vad tänker du om Kvarnholmen och den omdiskuterade centrumdöden?
– Kommunen gick före jul in med två miljoner till Kalmar city. De närmsta månaderna ska man jobba fram en gemensam strategi. Det kommer göras en nystart kring arbetet i Kalmar city. Där måste vi ta armkrok. Det behöver växlas upp ännu mer.
Moskébygget som är på gång i Norrliden har precis som fler andra byggnationer i Kalmar även det blivit en omdiskuterad fråga.
– Kommunen går inte in med en enda krona. Vi säljer ett markområde precis som om vi hade sålt det till en bensinmack. För mig handlar det om religionsfrihet. Precis som jag ska ha rätt att gå till Voxtorps kyrka på julafton så ska de som har en annan tro få ha det. Det tänker jag stå upp för. De har en finansiering som de fixat lokalt och allt är väldigt transparent. I Norrliden är det en plats som är utpekat i vår översiktsplan där man kan ha den här typen av verksamhet. Kommunekologen säger att det inte finns höga naturvärden som riskeras vid byggnation – jag litar på det.
Arbete mot gängrekrytering
Ni har fått kritik från oppositionen för ert arbete med skolan och socialtjänsten när det gäller att motverka rekryteringar till gäng. Tankar?
– Vi har tillsatt pengar. Vi har utökat resurserna rejält till socialförvaltningen och skolan. Både i den här budgeten och i budgeten förra året. Det är ett helt annat arbete än för två år sedan. Vi har regelbundet ett chefssamråd med alla berörda chefer, för vi som kommun inte ska jobba i stuprör utan gemensamt. Det finns mötesplatser i Norrliden, Oxhagen och i Berga som nu byggs ut.