Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Ökat föreningsstöd till seniorer och funktionsnedsatta

Seniorföreningar och föreningar för funktionsnedsatta i Kalmar kommun får ökat stöd efter beslut i Kultur- och fritidsnämnden.

Seniorföreningar och föreningar för funktionsnedsatta får ökat föreningsstöd framöver, efter beslut i Kultur- och fritidsnämnden.

KALMAR

Under senaste kultur- och fritidsnämnden togs beslut om en förändring av föreningsstöd inom fritidsområdet.

– Vi har haft en dialog med seniorföreningarna och föreningar för funktionsnedsatta i kommunen. Kostnader har gått upp och det har blivit dyrare för alla. Därför höjer vi nu stödet, säger Lasse Johansson (S), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

Det årliga grundstödet till seniorföreningarna höjs från 5000 kronor till 7000 kronor från och med mars. Medlemsstödet går från 40 kronor till 55 kronor om året.

– Det kommer falla väl ut för de här föreningarna, PRO och SPF Seniorerna bland andra, som gör mycket aktiviteter för seniorer. De har exempelvis digitaliseringskurser och aktiviteter för att minska ensamheten. Det här är en rejäl ökning, nästan 40 procent i ökning när det gäller grundstödet. Men det betyder också att vi ligger högt när det gäller stöd till seniorföreningar om man jämför med andra kommuner, konstaterar Lasse Johansson.

Även det årliga medlemsstödet till föreningar för funktionsnedsatta höjs, från 50 till 55 kronor.

Grundstödet höjs även där, men där är höjningen olika beroende på vilken typ av förening det är.

– Det gör jättestor nytta även för den här gruppen som behöver kunna ta del av det idrottsliv och kulturliv som finns, avslutar Lasse Johansson.

Rulla till toppen