Illustration som representerar kategorin Kultur & Nöje i Kalmarposten.

Världsrekord i whiskykällare

Nu är det klart att Guiness World Records-titeln ”Most varieties of whisky commercially available” numera finns i Sverige, för första gången i historien.

FÄRJESTAD. Nu är det klart att Guiness World Records-titeln ”Most varieties of whisky commercially available” numera finns i Sverige, för första gången i historien. Fredrik Norén, ägare till Hotel Skansen i Färjestaden, tog emot sitt diplom av Pravin Patel, representant från GUINNESS, som ett bevis för detta under fredagen i sin whiskybar.

Tidigare världsrekordinnehavare var Glenesk Hotel i Edzel, Skottland, med 1031 sorter. Efter en lång tids arbete med inventering och kontrollräkning kunde man den 11 juni 2018 konstatera att Skansen hade 1179 sorter. Detta är första gången som världsrekordet i denna kategori lämnar de brittiska öarna.

Rulla till toppen