Illustration som representerar kategorin Familj & Livsstil i Kalmarposten.

Veckans nostalgiska återblick – och skogens skönhet

Veckans tidning bjuder på en djupdykning i nostalgi med artisten CajsaStina Åkerström och blickar mot naturens skönhet trots novemberdimman.

Visst är det häftigt att vi kan förflytta oss itid? Jo, för visst kan vi det! I veckans tidning intervjuar vi Cajsa-Sti-na Åkerström inför hennes kommande julturné och hon sätter ord på hur våra sinnen kan föra oss bakåt i tiden.

”Det sätter igång ett tidsmaskineri, det är nostalgi helt enkelt. Det är ingen annan gång på året man så snabbt kan föras tillbaka till barndomen, det kan vara doften av de första clementinerna eller smaken av pepparkakor, man blir 5 år igen direkt. Det är häftigt att få vara med om det varje år.”

Fundera på vad det är som lockar ditt sinne tillbaka till barndomen, eller till varma minnen över huvud taget. Kanske det kan vara ett knep att ta till i den novembergrå dimman.

Annars kan vi alltid rekommendera en promenad i naturen, oavsett väderlek. Bara en blick på bilderna här intill ger en tydlig signal om att vi kommer att mötas av något vackert även om dimman ligger tät. Notera hur daggen pärlar sig, frosten biter sig fast i backen eller hur trädens mångfald bildar egna mönster.

Vill du roa dig finns det som alltid goda möjligheter till detta! En kik i vår tidning ger dig flera underhållande uppslag för kommande vecka! Glädjeskutt i skogen för hejbritt! Tagga tkalmarposten du också! Trevlig läsning och en härlig vecka önskar vi DIG!

Rulla till toppen