kalmarposten header

Frikänd kvinna får 230 000 kronor i ersättning

En kvinna i 25-årsåldern som suttit frihetsberövad i nio månader, misstänkt för grovt narkotikabrott i Kalmar, har beviljats 230 000 kronor i ersättning.

Kvinnan, som är från Malmö, satt frihetsberövad från september 2022 till juni 2023. Hon var misstänkt för att tillsammans med sin make ha hämtat upp cirka ett kilo kokain i Kalmar. Tingsrätten friade henne dock då det inte gick att styrka att hon var införstådd med att hennes makes syfte med resan till Kalmar var att hämta narkotika.

Kvinnan har därefter ansökt om ersättning från Justitiekanslern för den tid hon suttit frihetsberövad. Enligt praxis utgår en ersättning om 30 000 kronor för den första månaden och 20 000 kronor för varje ytterligare månad. Eftersom hon har varit underkastad restriktioner under nio månader har hon beviljats en förhöjd ersättning om totalt 230 000 kronor.

Rulla till toppen