Borgholms kommun söker nu kontaktfamiljer och kontaktpersoner för barn och tonåringar som av olika anledningar har behov av stöd utifrån, oftast på grund av grundproblematik inom familjen.
En kontaktperson är någon som träffar barnet någon gång i veckan för att till exempel skjutsa till aktiviteter eller hjälpa till med läxan. En kontaktfamilj kan låta barnet bo hemma hos dem, vanligast är varannan helg, för att barnet ska få komma ifrån sitt egna hem och umgås med andra barn och vuxna.
– Många familjer är socialt isolerade och barn behöver få möjlighet att hitta på saker. De mår också bra av att få flera vuxna förebilder och uppleva hur en vardag kan fungera i andra familjer, säger Carolina Egestrand, enhetschef för stöd och insatser i Borgholms kommun.
I Borgholms kommun är det ungefär fem barn som söker kontaktfamilj och fem barn som söker kontaktperson, vilket är fler än i vanliga fall. Speciellt på norra Öland behövs det extra många.
– Har man lite tid över och känner engagemang för att hjälpa någon så borde man söka. Det kan vara helt vanliga personer och man behöver inte ha någon specifik utbildning eller kunskap, säger Carolina Egestrand.
Den som söker rollen som kontaktperson får genomgå en bakgrundskoll där registerutdrag tas från olika myndigheter.
– Det gör vi för att säkerställa att barnen får goda förebilder. Efter det fattas beslutet om de anses lämpliga.
Det finns ingen tidsgräns för hur kort eller länge man är kontaktfamilj eller kontaktperson. Kommunen hjälper till att matcha ihop barnen med en familj eller person som passar just deras behov.