För fjärde året i rad avgjordes Revsudden Backyard Ultra, ett lopp som lockade rekordmånga deltagare trots den höga temperaturen. Tävlingen, som var fullbokad med 100 löpare, stödde i år Hjärtebarnsfonden.
För fjärde året i rad gick Revsudden Backyard Ultra av stapeln. Antalet deltagare har växt för varje år och i år var loppet fulltecknat.
– Vi har ett tak på 100 deltagare av kvalitetsskäl, säger Andreas Juhl, tävlingsledare och ordförande i Revsudden sportsällskap.
LÖPNING I helgen var det löparfest på Revsudden. För första gången var Revsudden Backyard Ultra fulltecknad då 100 deltagare deltog.
– Vi vill ge både oss själva och deltagarna de bästa förutsättningarna till en fin upplevelse. Det var fulltecknat åtta dagar innan loppet skulle äga rum. Det har spritt sig att det här är en tävling som man ska delta i om man håller på med ultralöpning. I år gick en del av intäkterna till Hjärtebarnsfonden. Det var en deltagare som hörde av sig om vi kunde vara med och stötta och det gör vi gärna, säger Andreas Juhl, ordförande Revsudden sportsällskap, och fortsätter:
– Deltagarna själva säger att det är en väldigt vacker och varierad bana. Det har vi fått till oss varje år vi har arrangerat. Man säger också att det är välarrangerat och gemytligt. Jag tror det känns personligt helt enkelt.
Backyard Ultra är en tävlingsform där löparna så många gånger som möjligt ska springa ett varv på 6 706 meter. För att ett varv ska räknas som godkänt ska det genomföras inom 60 minuter. Andreas berättar också att ett ultralopp är som tre tävlingar i en.
– De första 6–7 varven är väldigt socialt mellan löparna, man umgås och pratar. Sedan börjar det fysiska verkligen komma och det blir en kamp psykiskt och mentalt. I slutet, när det bara är några få kvar, det är då själva tävlingsmomentet kommer där man faktiskt vill vinna. Loppet byter skepnad under tävlingens gång.
På startlinjen stod löpare från olika platser i mellersta och södra Sverige. Vinnaren blev Gustav Bern från Umara sports club som klarade 17 varv och höll alltså ut i 17 timmar.
– Det var färre varv än förväntat, men det var på grund av att det var väldigt varmt – 28 grader och helt vindstilla. Banan passerar en badplats så det var många som passade på att svalka sig där under loppet.
I slutet på augusti kommer tävlingsledningen att ha utvärdering av loppet, men mycket talar för att Revsudden Backyard Ultra är tillbaka även nästa år.
– Det mesta pekar på det. Vi har ett femårsjubileum att se fram emot nästa år. Troligtvis kommer vi att behålla gränsen på 100 löpare och jag tror att det blir fullbokat tidigare nu när man vet att det kan bli fullt. Både vi som arrangörer och deltagarna upplever starkt stöd hos boende på Revsudden och Lotsgården som stöttar löparna. På kvällen tänds det till exempel upp marschaller på flera ställen och folk är ute på gatan och hejar på. Det är förstås otroligt roligt att ha ett starkt lokalt stöd, säger Andreas Juhl.

