Illustration som representerar kategorin Sport i Kalmarposten.

SM-guld i ryggen – nu siktar Jamilia på EM

Kalmar SK:s Jamilia Bernhardsson tog hem två guldmedaljer i ungdoms-SM i början av mars. Nu siktar friidrottstalangen mot EM i Slovakien.

Tidigare i mars kammade Kalmar SK:s Jamilia Bernhardsson hem två guldmedaljer i ungdoms-SM. Nu siktar talangen mot EM i Slovakien.

Det var när Jamilia var åtta år som hennes talang för löpning upptäcktes av hennes idrottslärare som var medlem i Kalmar SK.

— En gång när min mamma skulle hämta mig i skolan frågade min idrottslärare om jag skulle vilja testa att vara med på en träning någon gång. Hon tyckte att jag hade bra löpsteg. Jag hade inte gått på något sport innan, så jag testade en träning och det var kul, säger Jamilia.

Till en början innefattade träningen många olika grenar inom friidrotten. Nu är Jamilia snart 16 år och har satsat på löpargrenarna 60 meter, 60 meter häck och 200 meter. I de två förstnämnda grenarna tog Jamilia guld i det senaste ungdoms-SM som hölls i Växjö. En framgång som ger mersmak.

— Jag har deltagit i SM innan, men då har jag inte vunnit. Mitt mål innan tävlingen var att ta guld i häck, men det blev guld i 60 meter också. Jag gjorde personbästa i båda grenarna, det kändes bra! Nu i sommar är det EM i Slovakien och jag ska försöka kvala mig in där. Klarar jag det blir det förmodligen Finnkampen också.

Vad känner du att du skulle behöva förbättra?

— Det är nog tekniken, det kan alltid bli bättre.

Jamilia Bernhardsons tränare, den tidigare framgångsrika tiokamparen Nicklas Wiberg, är mer än nöjd med den unge löparens senaste framgångar.

— Att hon skulle ta medalj var ändå ganska klart med tanke på vad hon har gjort innan. Det som är roligast att se är resultaten hon gör med två nya personbästa — och att göra det på ett SM. Vissa blir bättre på match eller tävling även om man är skitnervös — och hon är en sådan person, säger Nicklas Wiberg.

Hur ser du på hennes möjligheter att kvala in till EM i sommar?

— Det kommer hon att lösa om hon vill. Det finns alla möjligheter i många grenar. Potentialen har man sett länge, men det är viljan som styr. Hon ska ju vara som bäst om 10 år och tycka att det fortfarande är kul om 10 år. Hon har en grund och det gäller att behålla den och utveckla den.

Rulla till toppen