En flygvärdinna fångade passagerarnas intresse med ett oväntat grepp om säkerhetsinstruktionerna under en lång flygning.
Baxter Inn har 900 olika whiskysorter i sortimentet, och det krävdes flyttbar stege för att komma åt alla.
För en del innebär resan en lång flygresa. Kanske läste du min reseberättelse från Australien. Det är verkligen en lång resa som innehåller kortare eller längre mellanlandningar.
För min del blev det en längre mellanlandning, 11 timmar i Doha i Quatar. Spännande men tröttsamt. När jag steg på planet för den sista delen hade flygvärdinnan kommit på ett alldeles fantastiskt sätt för att fånga vårt intresse när det gällde säkerhetsföreskrifterna. De är ju inte normalt så upphetsande men det här är vad hon sa: ”Visserligen finns det 50 olika sätt att komma ur ett kärleksförhållande, men det finns bara fem sätt att komma ur det här flygplanet.” Hon fortsatte: ”Vill ni nu vara vänliga att fälla upp stolsryggarna till det lodräta mest obekväma läget. Senare när vi har kommit upp på marschhöjd går det bra att luta sig bakåt och krossa knäskålarna på den som sitter bakom.” Leendet spred sig sakta i planet.
Paret som satt alldeles intill mig i samma rad hade en nog så intressant reflektion på flygningar i allmänhet. Han sa till sin fru: ”Det är egentligen inte klokt. Här flyger man omkring i 800 km i timmen på 10 000 meters höjd och piloten säger att man kan gå runt i planet efter behag. Men när man har landat och taxar fram till gaten i en hastighet av en och en halv kilometer i timmen, då säger han att man ska sitta fastspänd i sitt säte för säkerhets skull.”


