Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Sommarplanerna – så firar svenskarna midsommar

Midsommar närmar sig och många svenskar har redan börjat fira eller planerar för firandet. För en del innebär det jobb, för andra ledighet med familjen.

Sara Hamerslag från Kalmar ska jobba i sommar. ”Jag pluggar på Linnéuniversitetet i Växjö och ska jobba i Kalmar med ett företag som vattnar blommor.”

Birger Andersson i Kalmar har inga direkta planer. ”När man är så gammal behöver man inte ha så mycket planer.”

Björn och Annika Forsberg från Örebro är pensionärer och ser fram emot att tillbringa sommaren i stugan i Motala. ”Vi tänker tillbringa sommaren i stugan i Motala med barn och barnbarn”, säger Annika.

Roland och Ingegärd Ekstrand i Kalmar har inte så mycket planerat. ”Vi har nyligen varit i Göteborg hos barnbarnet”, säger Roland. ”Och jag ska till Simrishamn och hälsa på dottern i helgen”, säger Ingegärd.

Rulla till toppen