Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

HVB-hem och arrendeavtal på agendan i kommunfullmäktige

Kommunfullmäktige i Kalmar diskuterade under måndagen huruvida barn riskerar att placeras på HVB-hem med kopplingar till organiserad brottslighet. Även Kalmar Vattens nya arrendeavtal och ett förslag om ny modell för hemtjänsten togs upp.

Efter att polisen kartlagt att flera HVB-hem drivs av personer med kopplingar till organiserad brottslighet var frågan uppe i kommunfullmäktige under måndagen. Moderaterna och Sverigedemokraterna lyfte frågan om hur Kalmar kommun arbetar för att barn som placeras inte hamnar på HVB-hem som drivs av kriminella. Detta efter en granskning av SVT som visar att kommuner i landet betalat över 200 miljoner till HVB-bolag med gängkopplingar.

Socialnämndens ordförande Roger Holmberg (S) svarade att det är Inspektionen för vård och omsorg, IVO, som har tillsynsansvar och menar på att inspektionens tillsyn inte fungerat för att regeringen skjutit till för lite pengar.

– Jag tycker det är rätt skamligt när det rent uppenbart under åtta år med socialdemokratiskt styre inte har gjorts någonting för att förbättra för de här barnen på de här hemmen, sa Hanne Lindqvist (M) efter Holmbergs uttalande.

Kalmar Vattens miljon-arrendeavtal klubbat

Kalmar Vattens arrendeavtal för Kalmarsundsverket klubbades under kommunfullmäktige. Totalt får det kommunala bolaget betala 300 000 kronor om året i 25 år i arrende till Kalmar kommun, som äger marken till det nya vattenverket.

Sverigedemokraterna: Inför ”Emmabodamodellen” i Kalmar kommun

Mia Luäng (SD) föreslår i en motion att ”Emmabodamodellen” ska införas för hemtjänstpersonal i Kalmar kommun. Modellen innefattar mindre arbetsgrupper, begränsat antal medarbetare per chef och att personal ska slippa digitala scheman eftersom det enligt SD kan vara stressframkallande. Ett självstyrande arbetssätt har visat sig uppmuntra personal att vara mer lyhörda för brukares behov.

– Att kopiera från en modell är görbart och funkar bra, men att kopiera ett koncept blir inte bra. Det funkar inte hos oss, sa Michael Ländin, ordförande för omsorgsnämnden.

Motionen avslogs.

Rulla till toppen