Borgholms torg fylldes med känslor, solidaritet och medmänsklighet.
På tisdagseftermiddagen hölls en manifestation till stöd för Ukraina på Borgholms torg på Öland.
– Manifestationen är för demokratin. Vi vill visa vårt stöd för det ukrainska folket och fördöma invasionen av Ukraina. Jag hoppas att eländet tar slut så fort som möjligt. Freden vinner alltid. Längtan efter fred är alltid större, sa Ilko Corkovic till KalmarPosten några dagar innan manifestationen.
På manifestationen talade Sven-Göthe Lidheim, företrädare för sällskapet Årets ölänningar och Anna Lundin Leander, kyrkoherde norra Ölands pastorat. Det bjöds även på musik från Kulturskolan.
Vid manifestationen fick deltagarna information om hjälporganisationer och hur man kan stötta dem i sitt arbete.
I söndags hölls en manifestation på Larmtorget i Kalmar där hundratals människor deltog. Mer om detta går att läsa via länkarna nedan.