Tidigt på morgonen torsdag 24 februari invaderade Ryssland grannlandet Ukraina. Europa befinner sig i en skrämmande och oviss situation. Barn en sårbar grupp i samhället som drabbas särskilt hårt och krigssituationen i Europa påverkar även barn i Sverige.
Många barn och unga känner till vad som händer i omvärlden genom att ha sett nyheterna, pratat med kompisar eller fått informationen via sociala medier.
Bris, Barnens rätt i samhället, är en av Sveriges ledande barnrättsorganisationer. De går ut med några handfasta tips hur man kan prata med barn i den här situationen. Alla barn reagerar olika och referensramarna ett barn har spelar roll hur det påverkar barnet. Enligt Bris är det viktigt att man som vuxen möter barn utifrån det som barnet ger uttryck för att det behöver och tänker på. Man ska därför inte utgå från att barn oroar sig för samma saker som en vuxen gör.
– En viktig sak när du möter barn i deras oro är att ge information och att kunna svara på deras frågor. Så att du kan göra tillvaron så trygg och begriplig som möjlig för barnet, det är ledstjärnan för hur och om vad du ska prata. Informationen som du ger måste vara sådan som kan hjälpa barnet och som barnet kan förstå. Du behöver alltså vara påläst och kunna göra informationen begriplig för barnet. Ett sätt att göra det är att ta del av information tillsammans, som när föräldrar eller lärare tittar på Lilla aktuellt tillsammans och diskuterar tillsammans efteråt, säger Marie Angsell, sakkunnig socionom på Bris, i ett pressmeddelande.