Analyser av covid-19 i avloppsvattnet visar att halterna har ökat kraftigt på mycket kort tid. Dessutom hade varianten omikron i princip konkurrerat ut delta redan i början av januari 2022 i fyra svenska städer – Kalmar, Umeå, Uppsala och Örebro.
Det är det miljöepidemiologiska centrumet SEEC som har tagit fram analyserna. Förekomsten av omikron i avloppsvatten har analyserats från vecka 50 till vecka 2 på fyra orter. SEEC-forskarna konstaterar att omikron i princip har tagit över helt på väldigt kort tid. Från 0 procent vecka 51 till 100 procent under vecka 1 i Umeå och i vecka 2 i Uppsala och Örebro. Det var bara i Kalmar som delta-varianten detekterades i knappt mätbara nivåer vecka 2.
– Det är fascinerande att se hur snabbt och totalt omikron har tagit över spelplanen, säger Maja Malmberg, som är forskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU), i ett pressmeddelande.
SEEC resultat visar att covid ökar på alla orter de har undersökt (bland annat Kalmar, Stockholm, Malmö, Uppsala, Örebro, Umeå, Enköping och Knivsta) och de kan se en markant ökning från tiden före jul fram till nu.
– Nu ser vi att avloppsvattnet återspeglar utvecklingen av smittspridningen i samhället, och i tider när testkapaciteten inte räcker till kan dessa mätningar vara viktig information för ansvariga myndigheter, säger SLU-forskaren Anna Székely, som har lett arbetet, i ett pressmeddelande.