kalmar flera larm om smallar i bostadsomrade var bara fyrverkerier

Flera larm om smällar i bostadsområde – var bara fyrverkerier

Det var under måndagskvällen som flera boende i Lindsdal och Oxhagen ringde in om att de hört höga smällar i området. Men det visade sig vara ungdomar som avfyrade fyrverkerier.

Efter den senaste tidens skottlossningar i Kalmar har allmänheten blivit mer uppmärksam och oftare än vanligt rapporterat in att de hört smällar, enligt polisen. Detta utnyttjar vissa genom att avfyra fyrverkerier och smällare för att det ska låta som skottlossning.

– Det är återkommande hela tiden just nu. De passar på och spär på den oro som finns i samhället och tycker det är roligt att det blir en så stor effekt när det kommer massa polisbilar, säger Robert Loeffel vid polisregion Syd.

Det finns i nuläget ingen misstänkt men boende i området ska ha sett ungdomar hantera fyrverkerier på platsen.

Rulla till toppen