nyheter regeringens beslut nu blir det korforbud for elsparkcyklar pa gangbanor

Regeringens beslut: Nu blir det körförbud för elsparkcyklar på gångbanor

Regeringen har beslutat om ett körförbud för elsparkcyklar på gångbanor. Förbudet kommer att gälla från och med 1 september.

Från hösten kommer alltså samma regler som gäller för traditionella cyklar och elcyklar även gälla för elsparkcyklar och andra icke självbalanserande eldrivna cyklar utan tramp- och vevanordning.

När ändringen träder i kraft den 1 september 2022 blir det samtidigt parkeringsförbud för elsparkcyklar på gång- och cykelbanor.

– Nu får vi ordning och reda även på våra gator. Att elsparkcyklar kör fort på gångbanor har varit ett stort problem i många städer. Nu är det slut med det. Tillsammans med parkeringsförbudet kommer det här förslaget förbättra framkomligheten och säkerheten för alla som går på våra gångbanor, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth i ett pressmeddelande från Regeringskansliet.

Bryter man mot det nya förbudet kan påföljden bli penningböter.

Rulla till toppen