Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Gulistan från Kalmar vinnare av Guldhanden 2021

Gulistan Ucar från IFK Kalmar tilldelas stipendiet Guldhanden för sitt arbete med spontanfotboll för tjejer med invandrarbakgrund i Kalmar.

IFK Kalmars Gulistan Ucar prisas av SR ORGSAN Söka elsen Sverige United och tilldelas stipendiet Guldhanden för sitt arbete med spontanfotboll för tjejer med invandrarbakgrund i Kalmar.

För femte året i rad delar stiftelsen Sverige United ut stipendierna Guldhanden, Silverhanden och Bronshanden. Stipendierna går till eldsjälar som genom fotbollen verkar för integration och mångfald. Totalt delas 100 000 kronor ut.

Juryns motivering löd: ”Årets Guldhand brinner för att stärka tjejer och ge dem större plats såväl inom fotbollen som i samhället i stort. Hon har en unik förmåga att knyta kontakter och skapa förtroende hos både föräldrar och tjejer med utländsk bakgrund. Den spontanfotboll som hon etablerat är både välkommen och välbesökt. För tjejer med invandrarbakgrund har den blivit vägen in till föreningens verksamhet och allt det som fotbollen erbjuder i form av lagkamrater, sammanhang och trygghet.”

– Oj, jag är superchockad. Är det sant? Vad stort, vad häftigt. Jag börjar nästan gråta, säger Gulistan på Sverige Uniteds digitala prisgala.

Den digitala galan leddes av Carolina Kläft och hon undrade var Gulistan får sin kraft ifrån.

– Jag känner för de här tjejerna, ungdomarna och jag har själv gått igenom svårigheterna man möter när man kommer in i en förening som inte är van vid utlandsfödda. Hoppas man kan hjälpa andra ungdomar att slippa det.

I priskommittén ingår landslagsmålvakten Zeéira CR FER Sar EN Ad, förga-grundaren Cecilia Safaee och elitdomaren Moham-med Al-Hakim. Silverhanden tilldelades Saber Azizi, Ariana FC och Bronshanden lir Alaj frän Karlshamn United.

Rulla till toppen