Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Föreläser om sexuella trakasserier: ”Ett lokalt problem”

Två studenter vill genom sitt UF-företag förebygga sexuella trakasserier, ofredanden och övergrepp genom att föreläsa på gymnasieskolor och fritidsgårdar.

De två studenterna Isac Myrbäck och Arvid Edén vill förebygga sexuella trakasserier, ofredanden och övergrepp genom sitt UF-företag. Tillsammans föreläser de på bland annat gymnasieskolor och fritidsgårdar. ”Vi vill få fram att det är ett problem även lokalt”, säger Isac Myrbäck.

Till en början var Isac Myrbäck och Arvid Edén säkra på att de skulle sälja begagnade kläder genom sitt UF-företag 2030collective. Men när Isac läste ett Instagram-inlägg om den uppmärksammade Fittja-våldtäkten ändrades planen hastigt.

— Då kände vi båda två att sälja kläder kan de flesta göra. Att verkligen försöka göra skillnad och motverka ett stort samhällsproblem är viktigare och större än just det vi tänkte från början, säger Isac Myrbäck.

De två studenterna började fundera på hur de skulle kunna göra skillnad. Till slut landade de i att sätta upp en föreläsning och på så sätt kunna arbeta förebyggande mot trakasserier, ofredanden och övergrepp.

Rulla till toppen