Trots att Kalmar Stadsfest pågår ska natten mellan fredagen och lördagen ändå ha varit relativt lugn i södra Kalmar län, uppger polisen.
– Det har ändå sett lugnt ut överlag och inte varit speciellt mycket stökigheter, säger Filip Annas som är presstalesperson vid polisens ledningscentral region syd.
Klockan 00.35: Polisen fick in ett ärende om ett inbrott i Lilla Forsa i Mönsterås kommun. En okänd gärningsperson hade slagit sönder en fönsterruta till en stuga.
– Allmänheten ringer in till polisen, grannar eller liknande. Det slutade som ett skadegörelseärende, säger Filip Annas.
Klockan 00.55: Polisen gjorde fordons- och förarkontroller per rutin och stoppade en förare på Ölandskajen i Kalmar. En man i 45-årsåldern frihetsberövades misstänkt för rattfylleri. Han omhändertogs också av polis enligt lagen om omhändertagande av berusade personer, LOB.
Klockan 01.38: En patrull frihetsberövade två män i 20-årsåldern på Larmtorget i Kalmar. Båda misstänks för narkotikabrott eget bruk och en av dem misstänks även för innehav.
Klockan 03.43: SOS Alarm fick in ett larm om en drunkning i Kalmar.
– Någon ska ha trillat i när han ska ha gått på sin båt, säger Filip Annas vid polisen.
Var någonstans mannen föll i vattnet är oklart, men han kunde plockas upp vid Varvsgatan i Kalmar vid 04-tiden. Skadeläget är för närvarande okänt.
– Det rör sig om en person som har ramlat i vattnet med bröstsmärtor. Sjöräddningen var på plats och fick upp honom och personen fördes till sjukhus med ambulans, säger Jakobine Fredskov som är larmoperatör vid Trygghets- och larmcentralen.
Övrigt: Polisen i Kalmar, Öland uppger på sin Facebooksida att cirka 15 personer hamnade i arresten på grund av för hög berusningsnivå under natten. En misstänkt gärningsperson greps för ofredande och fick också följa med polisen. Polisen har under natten gjort kontroller och anträffat en kniv och även där togs den misstänkte med till arresten. I övrigt har det inträffat några sjukdomsfall där polis fick assistans av ambulanspersonal.