nybro man greps i algutsboda efter biljakt i hog hastighet misstanks for flera brott

Man greps i Algutsboda efter biljakt i hög hastighet – misstänks för flera brott

Under natten mellan onsdagen och torsdagen vid 00-tiden ska en polispatrull ha signalerat till en personbil att stanna. Då bilen inte gjorde det påbörjades en biljakt.

Under tiden polisen följer efter personbilen ska bilen hållit en hög hastighet, ibland kört på fel sida vägen och släckt sina lysen.

Bilen stoppas till slut i Algutsboda och föraren, en man i 50-årsåldern, misstänks för flertalet brott: grovt rattfylleri under påverkan av narkotika, grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, narkotikabrott för eget bruk samt för att ej ha stannat på polismans tecken. Mannen ska ha gripits på platsen.

I bilen ska dessutom tre andra vuxna passagerare befunnit sig. Ambulans tillkallas då en av dem misstänks ha drabbats av ett sjukdomsfall, ej kopplas till förföljandet. En andra passagerare omhändertas enligt lagen om omhändertagande av berusade personer, LOB. En tredje passagerare misstänks för narkotikabrott, eget bruk.

Rulla till toppen