Enligt en anmälan till polisen utsattes en kille för ett rånförsök under onsdagen. Det var vid lunchtid som killen i 18-årsåldern befann sig på Åkrahällskolan och hade sin moped parkerad utanför. Han fick då ett sms av en kompis som sett att någon försökte stjäla den.
– När han kommer ut till mopeden stod en kille med rånarluva där och försökte tillgripa den. Gärningspersonen hade kommit till platsen i bil och i bilen befann sig en till person. När mopedägaren frågade vad han höll på med fick han en spark mot kroppen och hotades med en skruvmejsel, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel.
Den misstänkte avbröt därefter stölden och försvann iväg i bilen. Man har inte uppfattat något registreringsnummer och eftersom personen var maskerad är signalementet vagt. Brottet rubricerad som rån mot privatperson.