En manlig artist i 45-årsåldern åtalas för grovt rattfylleri efter att han ska ha kört bil på E22 med 2,11 promille alkohol i blodet. Färden slutade i en trafikolycka.
Det var den 5 september 2020 som artisten ska ha färdats på E22, kraftigt påverkad av alkohol. Enligt åtalet körde han in i en fartabsorberare i anslutning till mitträcket och därefter kört in i sidoräcket. Olyckan skedde i höjd med Rinkabyholm.
”Jag hade åkt till Ronneby och skulle festa med en polare, vi satte oss på en pizzeria. Min telefon ringde frenetiskt och de frågade vart jag höll hus för att jag skulle ha en soundcheck i Östergötland, jag svarade att jag festade i Ronneby på en pizzeria. Det var en som erbjöd sig att han skulle köra för gratis rum och öl, vi körde då på studs”, säger mannen i förhör.
På frågan om vem som ska ha kört bilen svarar mannen att han inte vet. Men att det tydligen skulle vara ett ”fan”.
”Snubben som körde bilen, jag vet inte varför han inte stannade kvar, han var kanske full eller var han bara rädd. Jag blickade över vägen och såg att bilar har stannat på min sida men det rör sig på andra sidan, min första tanke var att han har liftat tillbaka till Ronneby.”
Ett vittne berättar i förhör att de kör på E22 när det plötsligt flyger bildelar framför dennes bil. Vittnet förstår att det skett en olycka och bromsar in. När vittnet är halvvägs framme ser hen att artisten är halvvägs ut ur förarsätet. Vittnet säger sig sedan ha hjälpt artisten ut ur bilen. Enligt vittnet fanns det inga andra personer i bilen. Artisten säger att han sparkade upp bakdörren och gick ut själv.
Ett vittne i Ronneby säger att han såg artisten hoppa in i baksätet och en person, som han inte vet vem det är, hoppade in i förarsätet. Sedan körde de iväg.
Artisten, som inte är hemmahörande i länet, förnekar brott.