Byteaterns nya teaterchef är ingen ny bekantskap för teatern. Jan Dzedins, som ursprungligen anställdes som chef för 22 år sedan, återvänder nu till posten.
Byteatern har tillsatt en ny teaterchef efter att Linda Stenberg lämnade för ett nytt uppdrag i höstas och konstnärlige ledaren Rikard Lekander också lämnade. Den nya chefen är Jan Dzedins, som ursprungligen anställdes som chef för 22 år sedan.
– Mycket av det jag arbetade med under min senaste chefsperiod 2003–2007 har idag kommit på plats: ökade anslag, nya lokaler och en modernare organisation. Det är ett bra läge att komma tillbaka och förvalta det efter bästa förmåga. Länsteatern behöver stabilitet och någon som ansvarsfullt kan ta organisationen vidare. Jag kommer snarast att inleda arbetet med att forma en konstnärlig ledning för teatern och ser fram att tillsammans med personal och styrelse hitta en väg vidare, säger Jan Dzedins.
Jan Dzedins kommer närmast från en tjänst som kulturchef i Emmaboda kommun där han arbetat i sju år. Under hans ledning fick kommunen utmärkelsen Årets kulturkommun 2022. Han tillträder sin nya tjänst i oktober.
– Jag har ända sedan mina år som skådespelare på 90-talet uppskattat länsteatern som idé och vet vad den kan innebära för regionens identitet, bredd av utbudet och debatt. Jag älskar det länsteatern gör, inte minst för elever i skolorna i kommunerna, inom dans och teater. De skapar livslust, de speglar och bekräftar barn och unga. Byteatern har en av Sveriges mest kunniga och engagerade ensembler som skapar både kvalitativ vuxenteater och barnteater, säger Jan Dzedins.


