En scenföreställning med berättelser, dikter och musik vävs samman för att hylla Nils Ferlins liv och konstnärskap. Föreställningen belyser aktuella teman om sanning, frihet och tolerans.
Berättande, visor, dikter och musik vävs till en helhet i den kommande föreställningen om Nils Ferlin. Nyligen komponerad musik av Olle Junholm kommer även att framföras.
Föreställningen äger rum onsdagen den 23 oktober klockan 19.00 på Qvarnaslöts Hembygdsgård. Entréavgiften är 240 kronor, och för personer mellan 18 och 20 år kostar det 100 kronor. Fika ingår i priset och speltiden är cirka två timmar.
Arrangör är Nybro Teaterförening, en del av Riksteatern. För information och biljettbokning, besök Bohmans Bokhandel på telefon 0481-100 32 eller online på www.nybro.riksteatern.se.


