Illustration som representerar kategorin Kultur & Nöje i Kalmarposten.

”Vill ju bli störst” – Kalmarbandet satsar stort

Poprockbandet Tidvatten från Kalmar släpper ny singel och album i år. Med siktet inställt på att bli ”störst i världen” hoppas de att den nya musiken ska nå ut till en bred publik.

Poprockbandet Tidvatten från Kalmar satsar stort det kommande året. Den 15 april släpper bandet singeln ”För Evigt” och till hösten kommer fullängdaren.

Bandmedlemmarna Linus Jidefur, Felix Jidefur, Emil Svensson och Manfred Sjöstedt hoppas den nya singeln ska förgylla de varma sommarnätterna.

”Det är en riktig sommarhit skulle vi vilja säga. Har man hört den en gång kommer man ha den på huvudet. Det är en väldigt ”catchy” refräng. Låten är väldigt genomtänkt. Det var inget vi bara slängde ihop, det är detaljer vi verkligen har slipat på för att den ska bli så bra som möjligt”, säger Linus och Manfred.

Bandet startade hösten 2016 och började med att spela covers på fester och bröllop. Nu har man helt gått över till att skriva och spela eget material.

”Det har gått väldigt bra. Vi är alla på samma sida och vill göra samma sak”, säger Felix Jidefur.

”Vi har hittat vårt sound som vi känner är unikt och bra. Det känns som att vi har någonting på gång”, flikar Linus Jidefur in.

I vår skulle bandet spelat på två festivaler men på grund av coronaviruset är spelningarna i riskzonen.

”Det hänger lite i luften. Nu har vi tid att skriva nya låtar istället”, säger Linus.

Vad har ni för framtidsvisioner? ”Vi vill ju bli störst i världen. Vi vill kunna leva på det här”, säger Manfred Sjöstedt.

Rulla till toppen