Alicia Johansson, 22 år, är ny praktikant på Kalmarposten. Hon har flyttat från Falkenberg till Kalmar för att plugga journalistik och medieproduktion vid Linnéuniversitetet.
Alicia Johansson heter jag, 22 år i maj och kommer från Falkenberg. De som vet var Falkenberg ligger kan lista ut att jag flyttat tvärs över landet och bytt kust. Så skulle absolut säga att jag är en person som trivs nära havet. Jag trivs också väldigt bra med att få vara kreativ och jobba med media, vilket är en av många anledningar till att det blev just Kalmar. Jag flyttade hit för att plugga journalistik och medieproduktion vid Linnéuniversitetet och är nu inne på mitt andra år av tre. Är jag inte på skolan och pluggar så är jag nog där ändå, för att redigera min podcast jag har ihop med Felicia Bergsten, min klasskamrat och poddkollega. Podden vi driver heter SIDETRACKS och där snackar vi Formel 1.
Varför vill du jobba med journalistik?
— Jag vill jobba med journalistik för det ger mig möjligheten att jobba med det jag tycker om allra mest. Att genom alla de olika medier som journalistyrket idag erbjuder, få berätta verkliga historier. Jag har länge haft ett intresse för foto och film. Det i kombination med att jag fick upp ögonen Formel 1 och motorsport gjorde att mina mål och drömmar snabbt blev tydliga. Motorsporten blev dörren till journalistiken för mig, jag fastnade för Formel 1 och där insåg jag snabbt hur stor roll journalistiken spelar inom just sport. Utan reportrarna, filmbolagen och fotograferna hade man inte fått den inblicken eller ens tillgången till att se och följa sport.
Finns det något särskilt du är intresserad att skriva om?
— Absolut, en enkel fråga, motorsport. Gärna Formel 1, det är där jag känner mig som mest hemma. Vad inom det kan få vara lite vad som ifrån nyheter om uppdateringar på bilarna, däckstrategi, förarkontrakt eller racerapporter. Men jag tycker självklart om annat också, jag tycker det är extra kul att få intervjua någon om deras intresse eller passion. Vilket också är en av många anledningarna till att mitt svar på frågan blir just Formel 1.
Vem skulle vara dröm-personen att intervjua?
— Här blir det svårt att inte nämna Dino Beganovic, svensken som gör sin första, hela säsong i Formel 2 i år. Hade varit intressant att höra hur tankarna går där inför säsongen och framtiden. Heja, heja. Laura Winter, en superduktig sportpresentatör som jobbar för Formel 1 hade jag också gärna intervjuat och frågat om lite tips.
Vad drömmer du om efter examen?
— Jag drömmer om just det som är anledningen till mitt val av utbildning, få jobba med någonting jag brinner för.


