Illustration som representerar kategorin Kultur & Nöje i Kalmarposten.

Crowe går loss som aldrig förr

Russell Crowe går loss i Derrick Bortes explosiva Unhinged (2020) där en road rage-incident sätter familjen i livsfara. Samtidigt tar Rob Savages Host (2020) skräcken till en ny digital dimension när ett videoseans går snett.

Unhinged – Crowe i rasande form

Unhinged (2020) – Derrick Bortes explosiva thriller. Med roller i allt från Gladiator (2000) och A Beautiful Mind (2001) till L.A. Confidential (1997) och The Nice Guys (2016) har Russell Crowe bjudit på en helt otrolig karriär som skådespelare. Han har gestaltat olika grader av galenskap tidigare, men inte på den nivå som vi ser i Derrick Bortes explosiva Unhinged (2020). Filmen skildrar hur den unga kvinnan Rachel (Caren Pistorius) och hennes son Kyle (Gabriel Bateman) jagas av en rå psykopat (Crowe) efter en road rage-incident. Av en oturlig slump hamnar deras respektive bilar på samma väg och en stressad tutning från Rachels sida utlöser bottenlös vrede hos Crowes instabila karaktär. Det dröjer inte länge innan liken börjar hopa sig och hela Rachels familj svävar i livsfara. Unhinged har inte mycket till djup eller något viktigt att säga, men dess 90-minuter är skönt intensiva och Crowe skådespelar som om det inte finns någon morgondag.

CMore HBO Nordic = Netflix Betalt. cmore.co! Betaltjänst netflixcom

Host – digital skräck i pandemitider

Host (2020) – En digital skräckupplevelse. Vi vet att covid-pandemin har resulterat i en hel del ängslighet och ångest hos många människor, inklusive undertecknad. Rob Savages innovativa film Host (2020) tar vara på det faktumet och kanaliserar det rakt in i en rejält skräckinjagande rysare. Konceptet ligger helt rätt i tiden då handlingen kretsar kring ett gäng goda vänner som ska prova på en seans över videotsamtal. De bestämmer en tid, bjuder in ett medium och sitter i sina respektive bostäder redo för att få kontakt med andevärlden.

Vad kan gå fel? Allt visar det sig, för anden visar sig inte vara så välvillig som de hoppades på och en efter en av vännerna får oväntat besök. Under hela filmens gång (med blott en timmes speltid) ser vi videosamtalet som på en datorskärm och det skänker en väldigt bekant känsla i dessa tider, en känsla som också gör att händelseförloppet känns otäckt verkligt och nära. Skräckfaktorn är nagelbitande hög, premissen är lika vass som utförandet och finalen är verkligen något att minnas. Öppet arkiv – Gratistjänst arkiv.se; Viaplay – Betaltjänst viaplay.se.

Rulla till toppen