Mitt i vinterns vackra landskap välkomnar familjen Sjöberg/Lagercgren till sitt hem på Skällenäs gård, där julstämningen redan är påtaglig.
En gnistrande vinterdag med solsken mötte upp när Signe, 4 år, öppnade dörren till familjens hem. Huset, som badade i julstämning, visade upp ett stort och rymligt kök där en köksö tronade med glögg och lussekatter. I det nybyggda uterummet väntade en fikastund innan blicken drogs till uteplatsen med ett imponerande utekök i betong.
FAMILJEN SJÖBERG/LAGERGREN
Här bor Christian, 40 år, och Helené, 40 år, med barnen Signe, 4 år, och Erik, 2 år. Familjen bor på Skällenäs gård i ett 350 kvm stort hus med 8 rum och kök.
Favoritplatser
Matsalen har en speciell plats i Helenés hjärta, då hon firat alla högtider där sedan barnsben. På sommaren är det poolen som gäller.
Framtida planer
Familjen planerar att iordningställa en bastu och ett nytt badrum i källaren.
Huset, med sin vackra framsida ritad av stadsarkitekten J Fred Olson, målades om från gult till vitt under sommaren 2017. Till vänster om huset skymtar gårdsplanen, och till höger syns familjens pool.


