Lördagen den 12 mars är det värderingsdag på Kalmar Auktionsverk. Peder Lamm kommer att vara på plats för att, tillsammans med Auktionsverkets egna värderare, dela med sig av sina kunskaper till alla som har vägarna förbi med sina dyrgripar.
– Det är ett arrangemang dit alla är välkomna. Man kan ta med sina medhavda föremål för att få dem värderade. Allting är välkommet, men vi har vårens kvalitetsauktion snart så vi hoppas att folk kommer med sina finaste saker, säger Daniel Johansson, som är ansvarig värderare.
Mellan 11.00 till 15.00 den 12 mars får alla som vill chansen att värdera sina dyrbara ägodelar på Kalmar Auktionsverk
– Jag ser fram emot den här dagen och tror det kommer massor med folk. Vi har ju ett samarbete med Peder Lamm. Dessutom har vi Kia Lindahl och Daniel Johansson, de är också riktigt värdefulla värderingsmän som är kända för sina värderingar. Jag tror det finns massor med saker som folk funderar över värdet på. Det är kul om folk kommer med de sakerna, säger Leila Jacob, ägare av Kalmar Auktionsverk.
På kvalitetsauktionen senare i vår visas vid ett och samma tillfälle flera föremål med högre kvalité.
– Det finns såklart olika prisklasser när det gäller kvalitet, men det viktiga är att det är högklassigt. Det kan vara alltifrån formgivning, silver, guld, antikviteter, modern design och konst som man vill komma med, och så får man ett besked om ett förväntat auktionspris. Sedan kan man bestämma om man vill lämna in något eller inte, men lämnar man in det gör vi vårt bästa för att få ett bra pris, säger värderaren Daniel Johansson.
Finns det något objekt du gärna ser den 12 mars?
– Konstglas är alltid roligt!