Illustration som representerar kategorin Hem & Bostad i Kalmarposten.

Julstämning och köptips på Svensk Fastighetsförmedling

Svensk Fastighetsförmedling i Kalmar anordnade en uppskattad kundkväll med fokus på julstämning och rådgivning kring bostadsaffärer.

Svensk Fastighetsförmedling i Kalmar bjöd nyligen in till en kundkväll med både julstämning och värdefull information för den som går i köp- eller säljtankar. Kvällen inleddes med att Alexander Midjich presenterade Svensk Fastighetsförmedling och kvällens program.

På plats fanns representanter från SEB-banken, Anticimex och LRF juridik, som alla erbjöd expertis och svar på besökarnas frågor gällande bostadsköp och -försäljning. En särskild höjdpunkt var inredningsskribenten Therése Eriksson från KalmarPosten. Hon delade med sig av inspirerande juldekorationstips och skapade en inbjudande julstämning med vackert dukade bord och genomtänkt inredning.

Besökarna kunde också njuta av en värmande höstsoppa, serverad av mäklarassistenten Maria Ervasti Andersson, som till vardags arbetar i Nybro. Camilla Karlsson och Nina Gottfredsson från SEB-banken fanns tillgängliga för att ge råd om finansiering vid bostadsaffärer. Bland de närvarande fanns Berit och Åke Rudolfsson, som överväger att sälja sitt hus och passade på att samla information.

Rulla till toppen