I Degerhyltan saluförs nu ett charmigt torpställe med en unik och vacker belägenhet. Fastigheten, som har bevarat mycket av sitt ursprungliga, erbjuder en idyllisk miljö.
På Paradisgatan 15 i Nybro finns nu ett objekt med den gamla tidens charm bevarad. Fastigheten är en 1,5-plansvilla från 1909 med en boyta på 170 kvadratmeter, fördelat på 7 rum och kök. Tomten är på totalt 1224 kvadratmeter.
Lite längre bort, på Smålandsgatan 48 i Nybro/Västeräng, ligger ett annat intressant objekt. Detta är ett enplanshus med källare, byggt 1960, som erbjuder 116+100 kvadratmeter boyta och 4 rum med kök. Tomten är på hela 7 hektar.
Båda fastigheterna beskrivs som mycket charmiga och välbevarade, med soliga lägen som gör dem till riktiga idyller. Det första torpstället i Degerhyltan beskrivs som en plats vald med omsorg, högt och vackert beläget för att maximera solljuset.


