Illustration som representerar kategorin Hälsa & Träning i Kalmarposten.

Ebbetorps läkarmottagning firar 20 år med historisk miljö

Ebbetorps läkarmottagning, driven av röntgenläkaren Theo Magounakis, firar 20 år. Mottagningen, som drivs i en unik 1700-talsmiljö med moderna undersökningsmetoder, ligger idylliskt belägen nära Kalmar.

I år fyller Ebbetorps läkarmottagning 20 år. Röntgenläkaren Theo Magounakis driver mottagningen som skiljer sig från mängden genom sin 1700-talsinredning och lantliga, idylliska belägenhet mellan flygplatsen och Smedby i Kalmar. Med kor som närmsta granne och en herrgårdsbyggnad intill är miljön unik, där endast ultraljudsutrustningen representerar modern teknologi.

Magounakis genomför undersökningar av bland annat leder, muskler, senor och bukorgan, dock inte hjärtan. ”Här är det ingen stress”, säger han. ”Vissa patienter somnar till och med på soffan i väntrummet. Det är nog grönskan här omkring och 1700-talsmiljön som bidrar till det.” Trots den speciella miljön kan vissa patienter vara tveksamma till om det verkligen är en fungerande läkarmottagning.

Byggnaderna som inrymmer herrgården och mottagningen uppfördes mellan 1795 och 1799 och är ett byggnadsminne, där Magounakis delvis är ägare och har ansvar för renovering. Han betonar vikten av att bevara husets själ vid restaurering, samtidigt som ny teknik integreras. ”Huset är från 1700-talet och det bestämmer stilen på inredningen. Det gäller att restaurera utan att förstöra husets själ. Därför har jag behållit möblerna, men man måste bryta av med nya maskiner,” förklarar Magounakis.

Theo Magounakis, som ursprungligen kommer från Grekland, valde att studera i Lund. Efter att ha drivit en hästgård i Västergötland flyttade familjen till Ebbetorps herrgård 1999. Tidigare var han överläkare vid Kalmar Länssjukhus mellan 1998 och 2009, med inriktning på invasiv kardiologi.

Magounakis blev den första röntgenläkaren i Sverige att starta privatpraktik, efter att ha blivit tillfrågad att hjälpa till med att korta köerna för ultraljudsundersökningar vid röntgenkliniken. Idag driver han Ebbetorps läkarmottagning, som har haft vårdavtal med regionen sedan år 2000. En planerad 20-årsfest i maj sköts upp till nästa sommar på grund av pandemin.

Mottagningen kompletterar sjukhusets verksamhet, och patienter hänvisas dit från sjukhuset. Besöket kostar inget extra för patienten, men remiss krävs. Magounakis menar att den långa erfarenheten och modern utrustning bidrar till kompetenta svar som nöjer både läkare och patienter, som får tid för frågor och besked direkt efter undersökningen.

Magounakis har även lång erfarenhet av idrotts- och muskelskador, bland annat genom sitt arbete för Kalmar FF i över tio år. Numera delar han sin tid mellan Kalmar och Piteå, där han arbetar som överläkare för Region Norrbotten vissa veckor.

Med två timanställda sekreterare och sig själv drivs mottagningen normalt tre till fyra dagar i veckan, men under pandemin har det minskat till två dagar. Magounakis oroar sig för minskat patientbesök på grund av rädsla för smittspridning, vilket påverkar verksamhetens ekonomi. Det nuvarande vårdavtalet löper till 2023, och Magounakis framtid på Ebbetorp är beroende av en förlängning och fortsatt efterfrågan på hans tjänster. Han känner dock att uppdraget med att restaurera huset och mottagningen är fullföljt.

Rulla till toppen