Illustration som representerar kategorin Familj & Livsstil i Kalmarposten.

Nypremiär för singelkvällar

För 19 år sedan drog Helén Andersson igång Singeli Sverige. Nyligen var det dags för en nypremiär på Calmar Stadshotell, där över 40 deltagare samlades.

För 19 år sedan drog Helén Andersson igång Singeli Sverige som bland annat arrangerade träffar och events i Kalmar. Nyligen var det dags för en nypremiär på Calmar Stadshotell, där över 40 deltagare samlades.

Under kvällen informerade Helén om events, resor och dejtingsajten och plattformen.

40 % av befolkningen i Sverige lever som singel idag. En del ofrivilligt och en del frivilligt. Att hitta nya vänner och även kärleken kan vara svårt och Heléns målsättning är att samla människor i samma situation.

– Den nya livsresan börjar ofta genom att man träffar nya människor i samma situation med en enkel kommunikation i möten både på nätet och i verkliga livet på våra träffar och events små som stora. Det har lett till många nya vänskapsband och ibland kärleksrelationer på ett tryggt personligt sätt, berättar hon.

Singeli Sverige beskriver hon som ett stort smörgåsbord av äventyr som på ett lättsamt sätt och kravlöst sätt inspirerar till ökad livsglädje och sociala kontakter.

– Det är Digitala möten, singelresor, Promenader, Fester, AWn och mycket, mycket mera. Allt sker med en personlig touch och ett värdskap för de som kommer på träffarna.

Kommande singelkvällar i höst är den 26 oktober, Van Gogh Alive Kalmar Slott, Singel After Work på Pipes of Scotland, Calmar Stadshotell den 31 oktober samt middag och dans på Sandras i Kalmar den 2 november. Till dessa kvällar behövs anmälan via singelisverige.se

Rulla till toppen