Illustration som representerar kategorin Ekonomi & Arbetsliv i Kalmarposten.

Plan B blev deras succé – driver nu två gårdsbutiker

När planen att bygga en gemensam ladugård drog ut på tiden satsade Tony Åhlund och Emanuel Olsson på en ny inriktning. Idag, nio år senare, driver de två framgångsrika gårdsbutiker och omsätter cirka 8 miljoner kronor.

Det drar ihop sig till Skördefest på Öland, men lugnet lägger sig över landskapet och ladugården trots att där är fullt med nötkreatur.

”De är rätt coola faktiskt. De är inte så sociala och väldigt lugna. Vi har kli-borstar installerade i ladugården också, det är konstant kö dit men den gör också att de är lugna”, förklarar Tony Åhlund.

Idén om att starta en gårdsbutik ihop väcktes för drygt tio år sedan. Tanken var att bygga en ladugård gemensamt, utöver de två gårdar som Tony och Emanuel redan drev.

– Men samtidigt var det mycket politiska diskussioner som gjorde att vi inte vågade satsa innan det var klart. Vi bestämde oss för att gå på plan B direkt istället. Och plan B var att vi skulle börja sälja vårt eget kött, först och främst till lokala butiker, berättar Emanuel Olsson.

Duon började sälja sitt närproducerade nötkött till lokala Ica-butiker och idag levererar de varje vecka till flera butiker i Mörbylånga, Färjestaden, Kalmar och Lindsdal. Snart öppnades den första gårdsbutiken i Bårby och förra året öppnade de en butik till i Färjestaden.

– Vi upptäckte att det fanns ett intresse hos kunderna, inte bara av att vi skulle sälja kött utan även om att förmedla en kunskap. Det behovet såg vi inte när vi startade 2010.

Med åren har konsumenternas intresse och kunskaper ökat ännu mer och idag är det många engagerade och miljömedvetna kunder som gärna gör en utflykt till Bårby eller Färjestaden för möjligheten att handla kött direkt från gården.

– Vi lever på att våra kunder är nöjda och att det sprider sig självt. Och vår grundfilosofi är att ta vara på hela djuret vilket leder till att vi sällan slänger något kött, det går alltid att göra något annat. Det har kunderna och kockarna på våra lokala restauranger lärt oss om inte annat, förklarar Emanuel.

– Vi har sökt samarbete med våra kockar och det har även gett oss många idéer kring hur man kan nyttja hela djuret bättre. Det vanligaste köttet bland våra kunder är de klassiska som entrecote, ryggbiff och oxfilé men vi har också lärt oss att stycka fram detaljer som kanske inte är lika vanliga i butik, teres major och bogbladsstek är två sådana exempel, berättar Tony.

– De styckdetaljerna är billigare än de dyraste köttdelarna och minst lika bra, fyller Emanuel i.

Att ta vara på hela djuret vid styckning blir viktigt även i ett större sammanhang, förklarar de båda.

– Det är ju mycket diskussion kring att vi äter för mycket kött och vi kan hålla med om det. Men vi tror inte att det är de öländska kossorna vi behöver minska i första hand. Men kan vi minska förbrukningen av den brasilianska oxfilén och den danska fläskfilén och istället öka Sveriges självförsörjningsgrad så är mycket vunnet, tror Tony.

– Ät mindre ofta och välj lokalt, bättre kött, fyller Emanuel i.

När vi hälsar på hos korna i Mysinge är det bara en vecka kvar till en av Ölands största helger, Skördefesten. Frågan är hur man planerar nötproduktion inför en sådan helg.

– Ja, det är en ständig gissning som fortfarande är svår, trots att vi hållit på med det här så många år. Men oavsett vilken vecka det handlar om så måste vi bestämma slakt på KLS tre veckor innan och sen hämtar vi helkroppar som får hängmöras hos oss i fjorton dagar innan styckning, berättar Emanuel.

– För lite kött är såklart inte bra en helg som Skördefesten, men ett djur för mycket är också väldigt mycket kött så det gäller att ha ett hum om hur det brukar se ut. Vi kan säga att Skördefestens fyra dagar motsvarar i försäljning ungefär en riktigt bra sommarvecka för oss, förklarar Tony.

Efter en hel sommar ute på Ölands alvar har nu de flesta av gårdens nötkreatur flyttat inomhus igen.

Rulla till toppen