Illustration som representerar kategorin Ekonomi & Arbetsliv i Kalmarposten.

Start för ny cykelreparatörutbildning: ”Blomstrande bransch”

En helt ny utbildning för cykelreparatörer har startat i Kalmar, med målet att möta en växande efterfrågan i en bransch som beskrivs som ”blomstrande”.

I november startade en helt ny cykelreparatörsutbildning i Kalmar. Fem elever är med på premiärturen och förhoppningarna är att få jobb inom en framtida bransch.

– Det är jätteroligt. Drömmen är att få jobba med cyklar, säger Joakim Eriksson.

Fler och fler människor använder cykeln som sitt primära transportmedel, samtidigt som cyklarna blir mer avancerade. I Kalmar-trakten har det inte funnits någon utbildning för att bli cykeltekniker eller cykelreparatör – fram tills nu. Kunskapsnavet har tillsammans med Lars Kaggskolan som utbildningsanordnare startat en vuxenutbildning för att bli cykelreparatör.

– Vi rekvirerar statsbidrag för att kunna starta yrkesutbildningar inom områden där man vill anställa människor, det är vårt uppdrag kan man säga. Vi jobbar för att sänka arbetslösheten och få människor i arbete, säger Helen Keise, rektor vid Kunskapsnavet.

Det hela började med att en cykeluthyrare på Öland uppmärksammade Kunskapsnavet på att det vore bra med en cykelreparatörsutbildning i regionen. Kunskapsnavet nappade på idén.

– Vi bjöd in till ett yrkesråd för att prata med cykelbranschen och fråga om de har behov av att anställa. Branschen menade att det händer mycket inom cykelområdet, det är en generationsväxling på gång och att det är svårt att få tag i reparatörer idag. De har behov av att kunna anställa. Cykelbranschen tror också att regionen kommer att ha fler cyklande i framtiden, säger Helen Keise.

– Det är en annan typ av yrke idag med all elektronik som även kommer in på cyklar. Och det är inte bara elcyklar, det är avancerade racercyklar med elektroniskt styrda växlar, belysningssystem som blir mer avancerade och så vidare. Det är mer datorer inblandade i en cykelverkstad idag än vad det varit innan, säger Hans Axelsson, tidigare ägare av Stig Nilssons cykelaffär.

Hans Axelsson, som har 23 års erfarenhet av cykelbranschen, är en av tre lärare på utbildningen. De övriga två är Lasse Lindén från Kunskapsnavet och Roger Nilsson, fordonlärare vid Lars Kaggskolan. Då det inte funnits en liknande utbildning tidigare har lärarna handplockats och de har behövt producera en del eget utbildningsmaterial för att kunna nå en hög nivå på utbildningen.

– Vi tog ut Skolverkets riktlinjer från fordonsprogrammet och bröt ner det för att anpassa det mot cykel, för det finns inget från Skolverket anpassat direkt mot en cykelutbildning. Vi plockade ut det mekaniska, alla detaljer kring cykel och matchade det mot Skolverkets centrala innehåll och så bröt vi ner det i lektionstid och på så sätt har vi byggt upp utbildningen, säger Lasse Lindén.

Förutom teoretiska genomgångar och praktiskt utförande i en uppbyggd verkstad i skolsalen har eleverna åtta veckors APL, Arbetsplatsförlagt lärande, då eleverna är ute och praktiserar på ortens cykelaffärer.

– Vi har en jättebra kontakt med regionens cykelhandlare, de är verkligen med på detta. Utan handlarnas medverkan skulle det här inte bli någonting, säger Hans Axelsson.

– Drömscenariot är att APL-handledare och elev kan få en känsla för varandra och när det är dags för sommarjobb eller fast anställning ska eleven vara ett alternativ, säger Roger Nilsson.

Utbildningen startades i november och håller på i 25 veckor där den första omgången består av fem elever. Tre av eleverna, David Hedman, Joakim Eriksson och Tony Hoang, ser ljust på framtiden.

– Min vision efter utbildningen är att få ett jobb som är roligt att gå till. När vi har kollat på framtiden inom cykelbranschen så är den blomstrande. Vi har ju både miljömedvetenheten och hälsotrenden som är i Sverige. De två faktorerna tillsammans kommer göra att cykelverksamheten kommer att explodera och jag tror att vi bara har sett början. Det är en utbildning i tiden, säger David Hedman.

Rulla till toppen