En Formel 1-bil från 1972, en March 721X, visades nyligen upp i Nybro. Bilen tillhörde Sveriges framgångsrikaste F1-förare, Ronnie Peterson.
Bilen, som ägs sedan 15 år tillbaka av bilrenoveraren Magnus Ahlqvist från Rydaholm, deltog i Formel 1-VM 1972 med Ronnie Peterson bakom ratten. Peterson, som avled 1978, kom som bäst tvåa i VM 1971 och 1978. Han körde 123 lopp och vann tio av dem.
Visningen i Nybro skedde i samband med en utställning om Formel 1 som arrangerades på Art Hotel i Tylösand under våren och sommaren. Utställningen, som tidigare visats på Scandinavian Raceway i Anderstorp mellan 1976 och 1978, kommer senare i år att visas i Jönköping och Stockholm.
Initiativtagare till utställningen är Helen Salomonsson och lokal promotor var Nybrobon Mikael Lindgren. Fotografen Jan Wärnelöv, som under tre år arbetade som fotograf åt arrangören av Formel 1 på Scandinavian Raceway, visade även upp sina bilder från den tiden. Närmare 120 personer besökte utställningen i Nybro.

