Renoveringen av ett rum på Kalmar slott har lett till ett unikt fynd av medeltida träplankor som sannolikt är de äldsta bevarade i Sverige.
I samband med en renovering av rummet längst ner i kungstornet på Kalmar slott har ett unikt fynd gjorts. Det rör sig om träplankor från ett medeltida kungagemak som nu har daterats till 1267–1273.
”Det är otroligt”, säger slottschefen Meg Nömgård.
Fyndet gjordes när man skulle byta ut tryckimpregnerade bjälkar som installerades på 1970-talet. Dessa ersatte bjälkar som i sin tur byttes ut från ett äldre skick.
”Kalmar slott är som en skattkista. Den är skinande vacker och består av så mycket godbitar från vår svenska historia”, säger Meg Nömgård.
Det var byggnadsantikvarie Richard Edlund vid Kalmar läns museum som fick idén att skicka ett prov från plankorna till Lunds universitet för åldersbestämning.
– Jag var tvungen att sätta mig, säger Richard Edlund om resultatet.
Plankorna är gjorda av lokal ek, vilket bekräftats genom jämförelser med prover från andra platser i Kalmarområdet.
– Gustav Vasa har gått här uppe! När Rickard berättade det här för mig, det bara bubblar i mig, det är helt fantastiskt, säger Meg Nömgård och fortsätter:
– År 1276, bara några år efter att dessa plankor lagts här, firar Magnus Ladulås sitt bröllop här. Ladulås, drottning Margaretha, Erik av Pommern, hela medeltidens vip-människor har gått på det här golvet. Det är otroligt att vi har fått det här bekräftat. En till juvel i vår underbara slotts-historia.


