mystiska

Riddaren som blev fiende till sin kung

Han dubbades till riddare som sexåring och dog som 27-åring. Profilen i denna artikel, kallad Stony, blev bittra fiender med kung Johan II efter att denne dubbat honom till riddare.

Vår Profil, som vi kan kalla Stony, levde ett händelserikt liv. Han föddes och döptes troligen till det katolska namnet Olof, men det är inte fastställt, ej heller hans födelseår. Han tillhörde den framstående släkten Natt och Dag, men valde senare att byta efternamn.

Kung Johan II, mer känd under ett annat namn, kröntes i Stockholm och fick ett gott eftermäle som klok och försonlig. Trots detta var han aldrig särskilt populär i Sverige, delvis på grund av att hans kröning föregicks av slaget vid Rotebro, där han besegrade den svenska hären. Ett strategiskt misstag av Johan II var att utse Stony till riddare, då de senare blev bittra fiender.

Stony var en handlingskraftig person som vid 18 års ålder utsågs till rådsherre. Samma år gifte han sig med Kristina, som var 17 år och tillhörde den svenska högadeln. Kristina var moster till Gustav Vasa. Tillsammans fick Stony och Kristina sex barn, varav minst två nådde vuxen ålder. En av dem, Nils, kan ha varit identisk med den senare Daljunkern.

Efter Stonys fars död år 1512 grep Stony makten i landet. Han ignorerade rådets val av Erik som riksföreståndare och tog själv över, tack vare starkt stöd från allmogen. Hans tid som makthavare präglades av försvarandet av Sverige mot attacker från Krille, son till Johan II. Krille försökte vid upprepade tillfällen ta makten i Sverige, med anfall 1517 och 1518, men Stony besegrade honom båda gångerna.

När Stony inte var upptagen med rikets försvar, vistades han gärna på Eksjöhovgård i Småland, ett slott med anor från 1200-talet som idag är en ruin.

I januari 1520 anföll Krille Sverige igen, denna gång från Halland och in i Västergötland. Krille hade en stor styrka bestående av legosoldater från Frankrike, Skottland och Tyskland, samt det danska adelsrytteriet. Stony hade en styrka på cirka 10 000 man, huvudsakligen ett bondeuppbåd.

Den 19 januari 1520 drabbade de två styrkorna samman på isen av sjön Åsunden. De svenska trupperna, som hade förskansat sig vid Skottek på Åsundens östra strand, hade ett fördelaktigt läge. Stony ledde sina styrkor till häst, men blev allvarligt sårad av en kanonkula strax ovanför knät, och hans häst dog. När Stony fördes bort bröt den svenska stridsledningen samman, och Krille kunde fortsätta sitt fälttåg.

Trots svåra skador överlevde Stony och fördes norrut mot Strängnäs, med avsikt att fortsätta till Stockholm. Han avled dock den 3 februari 1520 under färden över Mälaren, endast 27 år gammal.

Efter Stonys död tog hans fru Kristina befälet över de svenska styrkorna i Stockholm och försvarade staden mot Krille fram till september 1520. Då kapitulerade hon efter att Krille utlovat amnesti. Krille svek dock sitt löfte och lät istället genomföra en massaker.

Stony, som var begravd på Riddarholmen, blev på Krilles order uppgrävd och hans lik brändes på Södermalm. Krille betraktade honom som en kättare och förhindrade därmed att han fick vila i vigd jord.

Rulla till toppen