För tionde året i rad arrangeras sandskulpturfestivalen i Kalmarsundsparken. I år gästas festivalen av vinnare från tidigare år.
Sandskulpturerna började ta form vid stranden redan tidigt på måndagsmorgonen.
För tio år sedan fick projektledaren Edwin Böck en förfrågan om att skapa en sandskulptur till invigningen av badbryggan i Kalmarsundsparken. Det var något som han tackade ja till, och sedan dess har sandskulpturfestivalen rullat på.
I år är det jubileumsår, och det innebär att vinnare från tidigare år är inbjudna till årets festival. Vanligtvis kan alla ansöka om att få vara med. Under veckan kommer konstnärerna att skapa detaljrika skulpturer där sedan juryn och publiken får rösta fram en favorit.
Festivalen är unik för hela Sverige. Den startade under måndagen den 17 juli och då förberedde skulptörerna sanden med att vattna och packa den, antingen med hjälp av maskiner eller i träformar. Syftet är att göra sanden riktigt kompakt. Därefter tas formarna bort och skulptörerna börjar att arbeta och slipa på detaljerna.
– Det börjar i dag och pågår till fredag klockan tre när det är invigning. Då kommer juryn och publiken att få rösta på sin favorit. Det kommer även att vara prisutdelning, musik och lite fest, säger Edwin Böck, projektledare för sandskulptursfestivalen, som hoppas på att formarna håller ihop.
Matilda Kristiansen besökte sandskulpturfestivalen med sin dotter och kompis för första gången. Hon berättade att de skulle komma tillbaka senare i veckan för att se på skulptörernas fortsatta arbete.
Någon som har varit med och tävlat under alla år är Lars Fager. Han vann tillsammans med Leif Andersson år 2016. De berättade att det är en vinst i sig att få vara med och att de tävlar mot sig själva.
– Varje år säger vi att vi ska göra något lättare och mindre, men det blir sällan så, säger Leif Andersson, deltagare i lag Sverige 1.
Lars Fager berättade att det är mycket fysiskt arbete, speciellt i början. Det var även viktigt att sanden packas noga. Annars kommer det att straffa sig sedan när man börjar bygga.
Rebecca Petersen var med i det andra svenska laget. Hon tävlade för fjärde gången tillsammans med Linda Granström. Hon hoppades på att deras sandskulptur skulle tilltala publiken och få de att förstå vad deras motiv handlade om.
– Det är svårt när man inte kan vara här hela tiden och förklara, men vi ska försöka att göra det enkelt för publiken att förstå, säger Rebecca Petersen, deltagare i lag Sverige 2.