Illustration som representerar kategorin Ekonomi & Arbetsliv i Kalmarposten.

Julen nalkas – maten granskas

Studenter från Nutrition- och livsmedelsvetenskap jobbar som livsmedelsinspektörer i Kalmar kommun under julhandeln.

Victoria Holgersson och Tea Stenlöv är studentmedarbetare på Livsmedelsenheten på Kalmar kommun. Båda har flyttat till Kalmar för att läsa utbildningen Nutrition- och livsmedelsvetenskap. Under några dagar i veckan lämnar de skolbänken på Linnéuniversitetet för att arbeta som livsmedelsinspektörer i kommunen. De besöker såväl restauranger som skolor, förskolor, äldreboenden och stormarknader.

”Det har gått så fort för det har varit så roligt. Det är svårt att säga vad man vill göra efter utbildningen, allt låter så kul. Varje kurs vi läser blir ny inspiration och så tänker jag att ’det här vill jag jobba med'”, säger Victoria Holgersson.

”Det var Kalmars bostadsgaranti som gjorde valet mellan Kalmar och andra utbildningar enkelt. Jag bor i Funkabo och har nära till havet och vattnet. Att sätta sig där och äta en matlåda är superhärligt!”, säger Tea Stenlöv.

Utbildningen Nutrition- och livsmedelsvetenskap är utformad för att möta näringslivets behov av personer med en bred kompetens inom livsmedelsområdet. De som gått programmet arbetar till exempel som produktutvecklare och kvalitetsansvariga vid livsmedelsföretag, som livsmedelsinspektör inom kommunen eller som konsulter inom området kost/hälsa.

Rulla till toppen