Mikael Tornving gör premiär på farsscenen när han nästa sommar är en av den stjärnspäckade ensemblen i Krusenstiernska Teaterns komedi ”Trassel”.
2019 års sommarfars utspelar sig på 60-talet och på scen kommer vi bland annat få se Mikael Tornving i rollen som försvarsminister, Sussie Eriksson som förvirrad partisekreterare, Ola Forssmed som lik, och Robert Gustafsson som vimsig assistent.
Sussie Eriksson stod på scenen även förra sommaren och ser mycket fram emot att göra comeback 2019.
– Det känns jättekul att vara tillbaka och jag ser fram emot att få spela den här pjäsen. Jag och Ola har spelat Hotelliggaren tidigare och alla figurer därifrån finns med även i denna. Men den gången spelade jag en bedragen hustru. Det ska bli spännande att se hur jag kommer att ta mig an den här rollen.
Hur var det att spela här förra sommaren? – Urkul, jag hade en så tacksam roll också. Jag var nykter i kanske tio minuter och sen blev det bara värre. Men den här gången tror jag att jag får vara mer eller mindre nykter. För Mikael Tornving är det premiär i farssammanhang.
– Jag har spelat komedier, film och musikaler men nu blir det första gången jag får spela fars.
Det blir också första gången som Mikael står på farsscen ihop med Robert Gustafsson, som han tidigare arbetat ihop med i bland annat Parlamentet.
– Det är som att gå i masterclass. Han är en av de tekniskt skickligaste komikerna vi har i Sverige. När jag fick frågan från producenten trodde jag att de hade ringt fel. Jag frågade vad Robert och regissören tyckte och jag förstod att de var med på banan, annars hade jag inte tackat ja.
Att spela försvarsminister ligger ganska nära till hands eftersom Mikael själv har ett förflutet inom försvaret. – Jag är kapten, gick min grundutbildning 1980 och har bland annat gjort FN-tjänst. Men den här karaktären är något helt annat. Han är inte den jämställda typen. Han gillar kvinnor, men mer som förströelse. Han är prestigebunden och det är viktigt för honom att det ser bra ut och att upprätthålla den bilden. Därför blir det extra roligt när det krackelerar.
För Ola Forssmed är det ett mycket kärt återseende att komma till Kalmar och Krusenstiernska. – Jag älskar Kalmar och då ljuger jag inte. Jag blev fullständigt golvad när jag spelade här för tre år sedan. Det är Sveriges trevligaste stad.


