Vid norra delen av Dämmet i Färjestaden har ett stort antal underliga insekter skådats. Utställningen heter ”Insekter som vi inte visste fanns” och har skapats av cirka 120 barn från kommunens förskolor.
Vid norra delen av Dämmet i Färjestaden har ett stort antal underliga insekter skådats. Några luktar äckelpäckel och har 1000 ögon och vissa bor i badkar och stjäl barnens badankor. Mängder av spännande och fantasifulla insekter har skapats av cirka 120 barn på många av kommunens förskolor. Insekterna utgör utställningen ”Insekter som vi inte visste fanns”.
Initiativtagare till utställningen är Jenny Baumberger, ateljerista på Undringens förskola och Helena Ekvall, landskapsingenjör på Mörbylånga kommun.
– Vi har jobbat mycket med estetiken i år och då kände jag att det vore kul om vi, tillsammans med de andra förskolorna i kommunen, kunde göra en utställning ihop.
Utställningen var välbesökt av de olika förskolorna, men även av allmänheten som promenerade förbi och upptäckte de häftiga insekterna.
– På våren kommer mycket insekter fram och det fascinerar både oss äldre och barnen. Då var det spännande att lägga till twisten med ”Insekter som vi inte visste fanns”, då får fantasin flöda.
När man läser på lapparna vid alla insekterna får man reda på vad de har för superkrafter och egenskaper.
– Det man kommer på hade man aldrig kunnat tänka sig själv innan, det är häftigt.
En av dessa skapelser är Farliga Freddy, det är en otäck insekt. Den har jättemånga snablar, den sprutar blod och kan äta upp allt.
Barnen lyssnar fascinerat när Jenny läser om insekternas superkrafter.
Lowe på Undringens förskola har varit med och skapat en lite klåfingrig insekt som heter Vababbel.
– Det är en insekt som ligger i badkaret och leker med schampo och tar barnens badanka, säger Lowe.
Varför är insekter viktiga? – De gör bra saker för naturen. Bin samlar nektar för att göra honung.
– Vilka fantasiinsekter på utställningen gillar du? – Jag gillar bladmusen och äckelpigan.
Nova har varit med och skapat Svalinsekten. Det är en insekt som har en fjärrkontroll. – Med fjärrkontrollen kan man starta insekten, den flyger då. Den har två ögon och en näsa, säger Nova.
Den som vill uppleva alla fina insekter får nu ta sig till station Linné i Skogsby där den kommer att vara hela sommaren.


