Illustration som representerar kategorin Familj & Livsstil i Kalmarposten.

Kalmars cykelfamilj lockar nyfikna blickar

Familjen Ejnarsson/Nilsson har testat en el-lådcykel i en månad som en del av projektet ”Hållbara resval”. Cykeln har använts flitigt i vardagen och för utflykter, och väcker uppmärksamhet.

Del 2 av familjens Hållbara resval!

Vid fyra tillfällen i sommar kommer ni att få läsa om familjen Ejnarsson/Nilssons hållbara resval. I slutet av våren blev familjen utvalda till ambassadörer för projektet ”Hållbara resval”, där de fick i uppdrag att testa en el-lådcykel för resor i vardagen, till utflykter och för att undvika att ta bilen. Nu har det gått en dryg månad och cykeln har använts flitigt.

”Det är många blickar och folk vill prata. Det blir lite uppmärksamhet”, säger Jeanette Ejnarsson.

För familjen började de första dagarna med cykeln som en dans. Det var många turer och barnen Theo och Hugo fick inte nog av lådcykeln. Men efter en vecka fick familjen ett bakslag.

”Vi fick ju punktering efter en vecka, det var inte så roligt. Men det löste sig och nu är det ett bättre däck på bakhjulet. Jag ska inte sticka under stol med att man är rädd för att få punktering igen när man är ute på långtur”, säger Jeanette Ejnarsson.

”Men cykeln har underlättat jättemycket för oss. Speciellt veckorna när vi är själva med barnen, annars blir vi så låsta. Vi bor i lägenhet och vi kan inte bara vara hemma en hel dag.”

Lagom till studenten fick Jeanette och lådcykeln även ett ärofyllt uppdrag.

”Den fick agera studentekipage. Vi pyntade cykeln och körde studenten till Lindsdal. Det gick jättebra, även om studenten tyckte det var lite pinsamt att sätta sig i den till att börja med. Det var en bra tur och då fick vi testa batteriet lite.”

När familjen fick punktering på cykeln var David tvungen att leda cykeln hem. Men Theo och Hugo hade ialla fall bekväm resa.

Förutom att familjen har gjort många utflykter med lådcykeln fyller den en viktig funktion i vardagen.

”Vi har testat att hämta mat med den när vi har online-handlat. Vi är ensamma i bilkö kan man lugnt säga, folk tittar lite. Vi har även haft båda barnen med oss, vi var osäkra på om maten skulle få plats men det funkade!”

För Theo, 6 år, är cykelvagnen ett perfekt transportmedel när man ska jaga Pokémons.

— Det är väldigt roligt och en gemensam sak vi kan göra. Det är bra att de kan sitta i lådan istället för att gå runt och titta ner på telefonen och inte ha koll på trafiken.

Det har än så länge varit både med- och motgångar – men det positiva väger upp det negativa.

—- Den är fruktansvärt härlig att köra. Den tar oss långt och vi kan lasta den med saker. Vi blir lite friare.

Du kan följa familjens äventyr på Instagram med kontot Kalmarscykelfamilj och på Facebook under namnet Kalmars cykelfamilj.

Rulla till toppen