Mer än 1 700 deltagare och över 200 lag kom till årets Kalmar Mini Tri, vilket gör evenemanget större än någonsin.
Årets Kalmar Mini Tri var större än någonsin. Totalt var mer än 200 lag och över 1 700 deltagare anmälda för att ta sig igenom 520 meter simning, 18 kilometer cykling och 4,2 kilometer löpning.
Att det var mycket folk stod klart redan när registreringen öppnade klockan 12, kön till expot ringlade sig snart lång. Kalmar Mini Tri har vuxit från 18 deltagare när det första loppet gick av stapeln 1992 till över 1 700 idag. Evenemanget är inte längre bara ett sidoevent till Ironman utan får och förtjänar sin egen uppmärksamhet. Trycket var stort både från media och åskådare som var ute för att heja den fina augustikvällen.
Genom stadsportar och över kullersten tog sig minitirlåternas atleter runt ett sommarfint Kalmar. Bröderna Christian, Matthias och Jonas var några av det rekordstora – Självklart var publiken med och stöttade hela vägen ut genom Ängörondellen.
Maria Åberg med sina vänner Curt de Pyis och Desire Hart från USA.

