Förra året fick Kalmar en egen vin- och champagnemässa. Den blev så varmt mottagen att arrangörerna självklart ville satsa igen i år. Med nio vinutställare och flera delikatessutställare slog man upp dörrarna på Sandra för att välkomna gäster över två dagar.
Med nio vinutställare och flera delikatessutställare slog man upp dörrarna på Sandra för att välkomna gäster över två dagar.
– Stämningen är väldigt god. Det är ett gyllene tillfälle både att till exempel ha en trevlig kväll med kompisgänget, och att hitta nya favoritviner, berättar Joakim Einarsson från BC Events, mässans arrangör. De kunniga utställarna fanns på plats för att svara på frågor.
Avde Shala och Kadri Morina hade en trevlig kväll när de provade sig igenom, främst spanska och italienska, viner. Joakim Einarsson på BC Events som arrangerar evenemanget var nöjd med den goda stämningen bland utställare och besökare.
Andra satsade på att prova sig igenom om de traditionella klassikerna och nya spännande viner. Av allt att döma finns det en god chans att vin- och champagnemässan återkommer även nästa år!
Mikaela Höglund och Victoria Hagström gick ”allin” på champagne den här kvällen. Carolina Wentzel och Carolina Wallerhed var på vinmässa för första gången och hade framför allt fastnat för de italienska mousserande vinerna.
Evelina Linde var på mässan med blyga väninnan Maria Hemmingsson. Vinintresset hade vuxit sig starkare efter provningen.
Vännerna Johanna Carlsson och Malin Nyman var på vin- och champagneprovning för första gången och fokuserade mest på cava.


