Illustration som representerar kategorin Nyheter & Samhälle i Kalmarposten.

Destination Kalmar startar volontärspool för evenemang

Destination Kalmar lanserar en ny volontärspool för att underlätta för arrangörer och stärka evenemangsupplevelsen i kommunen.

Många dagar om året avlöser evenemangen varandra i Kalmar kommun – allt från idrottsevent och festivaler till konserter. För att bli ännu mer attraktiva och erbjuda ännu mer service för arrangörer startar Destination Kalmar nu en volontärspool.

Evenemang kräver ofta stora resurser, och många ideella krafter ställer upp som volontärer. Destination Kalmar vill nu underlätta för dessa arrangörer genom ett nytt verktyg.

– Vi försöker göra det enkelt för våra arrangörer, det är en av våra nycklar till en framgångsrik evenemangsverksamhet. Vi kan erbjuda en väg in för arrangören så att de inte behöver jaga folk och myndigheter. Vi samlar de som man behöver ha kontakt med för att kunna genomföra sina evenemang. Det får vi positiv feedback på från arrangörer. Vi tittar hela tiden på att utveckla det, säger Marcus Larsson, chef för enheten evenemang och möten på Destination Kalmar.

Volontärspoolen är ett verktyg för att bistå potentiella arrangörer.

– Kontentan är att det ska vara enkelt för arrangören. Vid evenemang som kräver volontärjobb kan vi förmedla kontakter. När man vill lägga ett evenemang i Kalmar ska det präglas av att det är enkelt och smidigt. Oftast är det superuppskattat för turnerande produktioner, förklarar Marcus Larsson.

Arbetsuppgifterna för volontärer kan variera. Vid konserter kan det handla om personal som scanner biljetter, visiterar besökare, eller arbetar med att vakta brandvägar, hantera garderob eller agera som roddare.

Som ett första steg bjuder Destination Kalmar in föreningar och privatpersoner i alla åldrar till en informationsträff på Kalmar Slott för att berätta om vad ett volontärsuppdrag kan innebära. Mötet äger rum den 15 februari klockan 18.30.

– Vi har inte satt någon intern målbild på hur många vi hoppas kommer och jag kan inte svara på hur bra respons vi har fått på det än. Men vi har inte haft några problem med att få ihop volontärer hittills. Det finns en stark vilja hos stora delar av Kalmars föreningsliv. Konserterna förra året gav ändå, om jag skulle tippa, runt 100 000 kronor i intäkter till föreningarna.

Den enskilda som jobbar får ingen ersättning, men föreningen får en slant för varje person som engagerar sig. Som volontär väljer man själv hur mycket och hur ofta man vill vara med.

– Det är folk som frågar om de kan få hjälpa till även om de inte tillhör någon förening. Det är såklart jättevälkommet. Det är väldigt lärorikt att vara volontär på evenemang, säger Marcus Larsson.

Rulla till toppen