NEXT Challenge, en fem kilometer lång hinderbana, krävde att deltagarna sprang, kröp, simmade, klättrade, hoppade och svingade sig fram i terrängen runt Kalmar.
NEXT Challenge tvingar deltagarna att springa, krypa, simma, klättra, hoppa och svinga längs med en fem kilometer lång sträcka. Loppet börjar och slutar i Kalmarsundsparken och sträcker sig ända till Stensö. Längs med slingan finns 30 olika hinder utplacerade för att se till att alla är rejält trötta vid målgång.
Alldeles i slutet av banan skulle deltagarna klättra uppför ett rep. Isabelle Svensson och Johan Svensson fullföljde ändå loppet, trots att Johan tappade sina linser vid det första hindret.
Direkt i startfållan tvingades deltagarna ta sig an ett hinder. Totalt 30 hinder fanns längs med banan. Lina Einarsson och Isabelle Svensson var först ut i en klunga med klättrare.
Det var upp till var och en att välja höjd vid hopptornet. Somliga vågade sig upp på tio meter, andra hoppade i direkt från bryggan.

