Kalmars kommunala gymnasieskolor bjöd in framtida elever till gymnasiemässa under lördagen. Mässan gav elever möjlighet att utforska skolorna och prata med lärare och nuvarande elever för att underlätta gymnasievalet.
Under lördagen den 8 september slog Kalmars kommunala gymnasieskolor upp dörrarna för framtida elever. Under mässan fanns det möjlighet att se sig runt på skolorna och att prata med lärare och elever som redan går på de olika programmen.
Mässan lockade flera elever som står inför valet av gymnasieskola och program. En del var där för att höra mer om de olika programmen och andra ville se hur skolorna ser ut. Både lärare och elever som redan går på skolorna fanns på plats för att svara på alla frågor som kan underlätta valet.
De blivande gymnasieeleverna behöver både fundera över vilken skola de tror att de kommer trivas bäst på och vilket program de vill studera. Men att välja program och skola kan vara två val som går emot varandra. Molly Almgren, en besökare på mässan, hade helst velat gå på Stagneliusskolan, men hon vill samtidigt studera naturprogrammet som inte erbjuds där. I lördags besökte hon skolorna som kan erbjuda naturprogrammet för att känna på stämningen.
Elsa Larsson var också med och kollade på skolorna. Hon vet redan att hon vill gå frisörprogrammet, men tycker ändå att det är bra att mässan hålls så här tidigt på hösten. ”Det är bra att de är tidigt ute så man får tid på sig att välja”, säger Elsa Larsson.
Laborationer visades upp i Jenny Nyströmsskolans kemisal och teknikeleverna på Lars Kaggskolan demonstrerade hur de får använda sina kunskaper.
En del niondeklassare vet redan vad de vill gå på gymnasiet. Rasmus Blomgren och hans pappa Martin Blomgren berättar att Rasmus redan är ganska säker på att han vill gå teknikprogrammet. Men besöket på mässan gav ändå en bredare bild av vad det finns för möjligheter på skolan.
Gymnasiemässan bjöd även på demonstrationer av vad eleverna får göra under sin studietid. Bland annat visade naturprogrammet på Jenny Nyströmsskolan upp vad eleverna får testa på i kemisalen, och på Lars Kaggskolan visade teknikprogrammets elever upp vad de fått lära sig.
Alexander och Johanna Thegerström var och kollade runt på Jenny Nyströmsskolan. För Alexander står valet mellan naturprogrammet och estetprogrammet. Johanna berättar att hon tycker det är bra att Alexander har egna idéer om vilka program som skulle passa bäst, men att hon självklart har egna tankar också. ”Man vill låta sitt barn välja själv”, berättar Johanna Thegerström.

